Home / Genel İş İmkanları / Kinoa Para Kazandırıyor

Kinoa Para Kazandırıyor

KİNOA YETİŞTİRİCİLİĞİ PARA KAZANDIYOR

Ülkemizde henüz ismi duyulmayan kinoa bitkisi, Amerika’da çılgınlık yaratmış durumda. Kinoa bitkisi asıl olarak astronotların beslenmesinde kullanılıyor. Hatta Birleşmiş Milletler tarafından 2013 yılı,  kinoa yılı olarak ilan edildi.

is-imkanlari.com

 

Güney Amerika başta olmak üzere, Avrupa ülkelerinde yaygın olarak tüketilen kinoa bitkisinin besin değeri oldukça yüksek. Bulgur ve pirincin en büyük alternatifi olan kinoanın tarihi günümüzden 5200 ile 7000 yıl öncesine kadar uzanıyor. Şili ve Peru’da yaşayan eski yerliler İnka ve Aztek yerlileri tarafından başlıca tahıl ürünü olarak kullanılırmış.Anavatanı, Güney Amerika’nın batı kıyısındaki And Dağları olan bitki, oldukça doğul ve yüksek platolarda yetişiyor. Başlıca yetiştirici ülkeler ise Kolombiya, Arjantin, Şili ve Ekvador. Boyları 1-2 metreye kadar uzanan uzun ömürlü bitki, protein açısından çok güçlü. Bunun yanında tüm aminoasitleri, A, B, C, D, E ve K vitaminlerini de içeriyor.

Besin değeri olarak bir örnek verecek olursak, 1 kg kinoa tükettiğinizde, 10 kg et tüketmiş gibi protein alabiliyorsunuz. Bilim adamları tarafından dünyayı açlıktan kurtaracak bitki gözüyle bakılan bitki, şişmanlatmaması ve besleyici değerlerinin yüksek olması nedeniyle tüm Amerika kıtasının gözdesi haline gelmiş durumda.

 

is-imkanlari.com
Kinoanın diğer bir sürprizi ise çölyak hastalarına. İçerisinde glüten maddesi bulunmadığından, çölyak hastaları ya da glüten diyeti yapanların başlıca tahıl kaynağı olacak gibi görünüyor. Bunun yanında kinoa, düzenli kullanıldığında total kolesterolü düşürerek, iyi kolesterol (HDL) oranını koruyor. Ayrıca kinoanın, demir eksikliği anemisi, diyabet (şeker) hastalığı, kronik migren, damar rahatsızlıkları, hücre yapımı gibi daha bir çok hastalığa iyi geldiği de araştırmalarla kanıtlanmış durumda.

Eğer kinoa yetiştiriciliğinden bir kazanç elde etmek isterseniz, adı çok duyulmadan girişimde bulunmanız gerekli. Kinoanın sulama ve gübreleme problemi yok ve en iyi verim, 1000 ile 4000 metre arasındaki yaylalık arazilerde yetiştirilerek alınabilir. Bitkinin özel toprak isteği de yok. Dolayısıyla her türlü toprakta yetiştirilebiliyor. Kinoanın asıl olarak küçük boncuk tanelerini andıran tohumları öğütülerek kullanılıyor. Düzenli bir bakımla, hektar başına 3-4 ton yetiştirmek mümkün. Uluslararası pazarlarda ürünün kg başına fiyatı 2 dolara ulaşmış. Türkiye’de de sadece seçkin restoranlarda bulunan bitkinin perakende fiyatı 50 TL’den alıcı buluyor.

is-imkanlari.com
Son olarak yakın gelecekte kuraklığın olması beklenirken, pirince alternatif olarak yükselmesi beklenen kinoa, gen teknolojisinin uyumlaştırma konusunda oldukça sınırlı. Bu nedenle geleceğin bitkileri kategorisinde girişimcinin fırsatı oldukça artacak gibi görünüyor.

About Camilla

Check Also

Evde paketleme işi ile emeklilik imkanı

Ev Hanımlarına Paketleme İşi İle Emeklilik Olanağı

Ev hanımları, yıllar boyunca evleri içerisinde ailelerinin her türlü ihtiyacını karşılayan ve neredeyse tam zamanlı …

3 comments

  1. Elimde 3 ton kinoa tohumu bulunmaktadır 05530135098

  2. slm ben yozgat kinoa tohumu bende var gecen yıl aldım ektim bu yıl iki gün önce hasat ettim şuan serili ve eleme işlemi yapılacak ekerken faazla hata yaptım tüm hatalları gördük hiç birsey yazdıgı gibi göründüğü gibi değil ekim cok hassas gecen yıl tohumun kg sunu 250 tl ye aldım tohum ceeşidi gercekten 200 ü aşkın hepsi aynı diyenlere inanmayın iki ceşit aldım birisi boylu birisi kısa bu bitlki boy attıkca başak ve dene veriyor ve benzeer cok şey var https://www.facebook.com/turoglu facebook adresimm bu bilgi ve tohum isteyenler için tel ve faceden ulasa bilirsiniz 551 447 46 69 TURGAY TUROĞLU

  3. Sivasin sarkisla ilcesinde urettigim kinoa dan elimde tohum fazlasi vardir ilgilenen arkadaslara tohum tedarik edebilirim ve ekim bakim hasat konusunda bilgi alabilirsiniz
    05459369527
    Sivas

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir