Home / Genel İş İmkanları / Cam Üfleme ve Vitray

Cam Üfleme ve Vitray

SANATÇI RUHUN ARADIĞI İŞ: CAM ÜFLEME VE SÜSLEME SANATI

İçinizde bir sanatçı büyüyüp giderken bunu bir kazanca dönüştürmeye hazır mısınız? İşte sizler için yepyeni bir iş fırsatı: Cam Üfleme ve Vitray Sanatı.

 

]
Birçoğumuz çocukluğumuzdan beri değişik bir hobi ile uğraşmak, bir şeyler ortaya çıkarmak, üretmek istemişizdir. Bilgi eksikliğinin, maddi sıkıntıların ve bulunduğumuz çevrenin içimizdeki cevheri göstermemize fırsat vermediği ve bu sanatçı kimliğimizi içimizde tutmak zorunda kaldığımız o günler geride kaldı. Artık cam üfleme ve süsleme sanatı ile sanatınızı ortaya koyma vakti. Üstelik bu hobinizi bir kazanca dönüştürmek hiç de zor değil!

Cam üfleme sanatı ve vitray denilen süsleme sanatıyla tanışmaya türbe, cami, kilise, saray, köşk gibi yerleri gezerek başlayabiliriniz. O büyük mimari yapılarda gördüğümüz vitray; hammaddesi cam olan ve resim sanatının camda değişik ışık oyunları ile yapıldığı geleneksel nitelikler taşıyan bir süsleme sanatıdır.

Cam üfleme sanatı ise 1.300-1.500 derecelerde akışkan olan camın fırından içi boş bir çubuk yardımıyla alınması, çubuğun uç kısmından bir miktar üflenilmesi ve çeşitli aletlerle şekil verildikten sonra soğumaya bırakılmasına denir. Üfleme işlemi yapılırken çubuğun sürekli döndürülmesi ise işin püf noktasından biridir.

İŞİN KALBİNİN ATTIĞI YER:

Bugün İstanbul Beykoz’da bulunan “cam ocağı okulu” yurt içinden ve yurt dışından gelen işin ehlilerinin ders verdiği, her yaştan her yerden insanların gelip katılabileceği muhteşem bir okul olmanın yanında bu işin kalbinin attığı yerdir diyebiliriz. Okulda öğrendiğiniz tüm bilgiler ışığında artık kendi işinizi yapmaya hazır olduğunuzda, eskilerin yerlerini alan modern cam atölyelerine iş başvurusunda bulunarak işinize başlayabilirsiniz. Üstelik önceleri odun ateşiyle cam boncuk üretmek için yapılmış ocakların yerine şimdi modern ergitme ocakları var.

 

Osmanlı İmparatorluğu döneminde, çok gelişmiş ve ilerlemiş olan bu sanatı devam ettirmek isteyenler için inceleyebileceği birçok örnek günümüzde mevcuttur. Yapa yapa öğreneceğiniz, ustalaşacağınız bu işte; yaptığınız ürünleri satarak bir kazanç sağlamanız mümkün olup, cam panolarını, süs objelerini talep edenler günden güne artıyor.

Yaratıcılığınızı, hayal gücünüzü ortaya çıkaracak vitray ise günümüzde, kurşun gibi sağlığınıza zararlı hiçbir madde kullanılmayan bir meslek olup, belki de cam işinin en eğlencelisi halini almaktadır.

Çeşm-i Bülbül ismi ile bilinen filigrano tekniği ile yapılan birçok eser vitrinlerimizin vazgeçilmez süsleri konumuna geliyor. Bu teknik ilk kez Anadolu’da bulunmuş ve ilk bizim ülkemizde yapılmış olması bir gurur kaynağımız olup bu teknikle yapılan cam süslemeler, en gelişmiş teknik ile bile yapılamamaktadır. Bu teknikte iyice ustalaşır; her yıl başta İtalya olmak üzere çeşitli ülkelerde gerçekleştirilen fuarlara katılıp ödül almaya hak kazanırsanız kendinizi, ürünlerinizi dünyaya tanıtmanız kaçınılmaz olacaktır.

Cam Üfleme ve Vitray Galerisi

 

About Müzeyyen Karaman

Check Also

Evde paketleme işi ile emeklilik imkanı

Ev Hanımlarına Paketleme İşi İle Emeklilik Olanağı

Ev hanımları, yıllar boyunca evleri içerisinde ailelerinin her türlü ihtiyacını karşılayan ve neredeyse tam zamanlı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir