Van'da iş imkanları - Van'da yapılabilecek işler 2 » Ek İş İmkanları, İş Fikirleri, Yeni İş Kurmak

Van’da iş imkanları – Van’da yapılabilecek işler 2

VAN’DA İŞ İMKANLARI

Doğu Anadolu’nun büyük şehirlerinden biri olan Van, iş imkânları bakımından aslında bir çok işi bünyesinde barındırır. Bu işlerden bir çoğu evde yapılabilecek işlerden iken, diğer çoğunluğu da az sermaye ile büyük paralar kazandıracak işlerdendir. Siz de kendi dinamiklerinizi analiz ederek, Van’da bulunan iş imkânlarını değerlendirebilirsiniz. Daha az maliyet ile bir çok iş yapabilir ya da yaptığınız işleri, zamanla ve etkili bir reklam ile büyütebilirsiniz.

Van’da yapılabilecek işlerden ilki ticaret yapmaktır. Hemen her sınır ilinde, yöre halkının geçim kaynaklarından biri de ticaret ve turizm faaliyetleridir. Bu kapsamda iş yapmak isteyenler, çevre ülkelerden daha ucuza mal ettikleri başta elektronik ürünler, kıyafetler, ev eşyaları gibi ticaret mallarını kendi ülkelerinde satarlar. Siz de Van’da ikamet eden biriyseniz, Van’ın lokasyon özelliklerini değerlendirebilirsiniz. Doğuda bulunan ülkelerden daha ucuza mâl edeceğiniz ürünleri, ülke pazarlarında kâr marjı ile satabilirsiniz. Ancak böyle bir ticaret için gerekli satış izinlerini almanız gerekmektedir. Bahsi geçen izinleri aldığınızda sadece yerel satış değil, internet üzerinden online satış da gerçekleştirebilir, ülkenin geneline hitap edebilirsiniz.

Van’da iş imkânı sağlayan diğer bir özellik de turizm faaliyetleridir. Tarihi öneme ve uzun bir geçmişe sahip olan, başta Ermeniler için dinî bir özelliği bulunan Akdamar Adası, Hoşap Kalesi, Muradiye Şelalesi, Süphan Dağı gibi turistik alanlar, her yıl yerli ve yabancı bir çok turiste ev sahipliği yapar. Özellikle 2009’da ulaşıma açılan Ferit Melen Havalimanı ile daha fazla turist, Van’ı ziyaret etme imkânı bulmuştur. Bu potansiyeli iş fırsatına çevirmek elinizde. Öncelikle eğer iyi derecede yabancı dil biliyorsanız, kültürel turlar düzenleyen tur firmalarında turist rehberi olarak görev yapabilirsiniz. Son yıllarda yaşadığı yerin tarihî yapısını yabancı dilde ezberlemiş kişilerin de rehberlik ve tanıtım hizmetlerinde çalıştığını görmekteyiz.

Görüldüğü gibi illa ki bir yabancı dil bilmek gerekmiyor. Gelen turistlere yabancı dilde tarihî dokuları anlatarak da hizmet verebilirsiniz.

Van Gölü’nün ticarete konu olabilecek diğer bir potansiyeli de İnci Kefali denen balık cinsidir. Dünyada sadece Van Gölü’nde yaşayan bu balık cinsi, Van için potansiyel bir iş kapısıdır.  Yaz mevsimi, İnci Kefali’nin üreme dönemi olduğu için avcılığı yasaktır, ancak kış aylarında uzatma ağlar ile avcılık yapılmaktadır. Balıkçılık konusunda bir iş kurmayı düşünüyorsanız, inci kefali üzerine yoğunlaşabilirsiniz. Zira İnci Kefali taze tüketilmesi gereken bir balıktır. Pazarda satılamayan büyük bir bölümü, imha edilmektedir. Bu nedenle eğer yeterli sermayeniz varsa, tıpkı ton balığı gibi İnci Kefali konservesi hazırlayan bir firma kurabilirsiniz.

Van’ın iş imkânları kapsamında turistik faaliyetler için hediyelikler hazırlayabilirsiniz. Van’ın hem bayanlar hem de erkekler için yöresel kıyafetleri mevcuttur. Özellikle kadınların giydikleri renkli ve süslü kıyafetler, bayan turistlerin oldukça ilgisini çekmektedir. Genellikle parlak kadife kumaştan yapılan, belden büzgülü, uzun kollu ve yaka ile kol ağızları işlemeli olan kıyafetler dikerek, turistlerin yoğun olduğu bölgelerde satabilirsiniz. Yöresel kıyafetler yanında Van’a ait hediyelik anahtarlık, biblo, tablo, kartpostal gibi ürünler de dikkat çekici olacaktır.

Van’da evden para kazanma yolları da mevcuttur. El becerinize göre örgü ve dikiş işleri yapabilir, çeyizlik hazırlayabilirsiniz. Doğu bölgesinin adetlerinde, evlenecek olan kızların çeyizlerinde hiç bir eksiği olmaması istenir. Bunu bilen gelinlik kız anneleri ve genç kızlar, çeyiz işlerinde daha çok el yapımı ürünler tercih ederler. Bu noktada siz de havlu kenarı süsleme, yazma oyası örme, seccade kenarı süsleme, kanaviçe gibi işler ile evinizden para kazanabilirsiniz. Arzu ederseniz kendi yaptığınız ürünleri, çeyiz eşyası satan mağazalar ile anlaşarak satabilir ya da evinde geleneksel dokular görmek isteyen bayanlara internet üzerinden online satış yapabilirsiniz.

Aileniz kalabalık kişilerden oluşuyorsa, evinizde grup kurarak da evde yapılacak işlerden birini tercih edebilirsiniz. Bunun için Van’da evlere iş veren firmalar ile görüşmeli, el becerilerinize uygun kına paketleme, poşet katlama, anahtarlık yapımı, hediyelik kutu hazırlama, boncuk işi gibi işleri yapabilirsiniz. Kazanacağınız para miktarı, evde size yardım eden kişi sayısına ve zaman bağlıdır. Öyle ki işiniz için ayrılabilecek çok zaman ve kişi, daha fazla iş ve nihayetinde de daha fazla kazanç demektir.

Görüldüğü gibi Van’da yapılabilecek iş imkânı çok sayıdadır. Siz de kendinize en uygun iş için harekete geçip, varsa işin gerektirdiği eğitimleri alarak, yaşadığınız şehrin iş imkânlarını değerlendirebilirsiniz.

 

Etiketler: Van evde iş imkanı, Van’da ne iş yapabilirim, Van’da evlere iş veren firmalar, Van’da yapılabilecek işler, Van’da ek iş, Van’da ek iş ilanları, Van’da evde ek gelir imkanları, Van’da evde yapılacak işler

16 thoughts on “Van’da iş imkanları – Van’da yapılabilecek işler 2”

 1. nurcan dedi ki:

  Vanda paketleme işi istiyorum özürlü bir kardeşim var lütfen yardımcı olun çok boş zamanım var

  1. Hasan dedi ki:

   Nurcan hanım merhaba,
   Web sayfamız iş, işçi bulmaktan ziyade yeni fikirler üretmek bir nevi beyin fırtınası yapmak amacı ile kurulmuştur. Bu yüzden ne yazık ki bu konuda yardımcı olabilecek bir durumumuz bulunmamaktadır.

 2. nurcan dedi ki:

  ADres alalim

 3. Hulya dedi ki:

  Evde paketleme işi yapıyoruz 4 kişilik ekibim var . Siparişleri hızlı şekilde teslim ederiz. Lütfen iletişime gecin

 4. Hulya dedi ki:

  Van edremitte ikamet ediyoruz.

 5. Şilan dedi ki:

  Evde bir ek ise çok ihtiyacım var luten yardımcı olun bana van merkez

 6. Azra dedi ki:

  Babam engelli ve sara hastası. Şimdi ceza evinde ve ona para gönderemiyorum luten bana yardımcı olun 🙁

  1. Azra dedi ki:

   Ben bu mesajın sahibiyim.. bu mesajımı görüp beni arayanlar.. kesinlikle bir daha kimsenin aradığını görmek istemiyorum ben iş falanda istemiyorum arayanlarla direkt şikayetçi olacağım..

   1. Ayla dedi ki:

    Talebiniz üzere, yazmış olduğunuz telefon numarası web sayfamızdan kaldırılmıştır.

 7. Zeynep dedi ki:

  Kutu katlama ve kına paketleme nikah şekeri işi yapabilirim

 8. Bedia dedi ki:

  Van merkezde oturuyorum lutfen yardimci olunuz

 9. Eylem dedi ki:

  Merhaba 5 kişilik gurubum var ise çok ihtiyacimiz var van merkez de oturuyrm örgü el işleri hersey yaparız lütfen bize ulasin

 10. esma ozge dedi ki:

  Ben cok guzel yorgan dikimi yaparim ister yun ister elyaf olsun merkezde oturuyorum bu ise ihtiyacim var grrekirse begenme amacli bitane yapar ayni gunde teslim ederim sizden acil haber bekliyorum

 11. Sinem dedi ki:

  Teşekkürler

 12. Azra dedi ki:

  Buradan yetkili kişiye sesleniyorum daha önce ek iş istedim ve numaramı da bıraktım.. ve gereksiz olmadık o kadar boş insanlar arıyorki lütfen numaramı silin çok huzursuzum gereğini yapacağınızı düşünüyorum.. ve buradan arayanlara da sesleniyorum aramayın kardeşim iş miş istemiyorum

  1. Ayla dedi ki:

   Maalesef memleketimizde o kadar çok sülük var ki. Olur olmadık her yerde yapışıyor. Sizin bu sülüklerden kurtarmak için telefon numaranızı kaldırdık Azra hanım.
   İleride bu tür sıkıntılarla karşılaşmamak için telefon yerine mail adresinizi bırakmanız daha faydalı olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir