Taksicilik, Taksi Şöförü Olmak

<

div dir=”ltr”>

Kimi çocukların gelecek hayali, kimi yetişkinlerin sevgili mesleği… Bugünkü yeni iş makalemiz taksicilik…
Kısaca nasıl taksici olunur, ne kadar gelir elde ederler, zorlukları nelerdir sizler için özetleyelim.

Nasıl Taksi Şoförü Olunur?

Geçmişten günümüze kadar eskimeyen mesleklerdendir taksicilik. Taksi şöförlüğü ek iş arayan beylerin genellikle aklına ilk gelen mesleklerden biridir.(bu türde çalışanlar genelde gececi olur) Yahut iş bulmakta zorlanan beyler tarafından “taksici mi olsak ne yapsak, sonuçta direksiyon sallayacağız, akarı yok kokarı yok” şeklinde yorumlanan ama aslında hiç de öyle kolay olmayan bir meslek dalıdır. İlk bakışta direksiyon sallamak gibi tabir edilen ve göze çok kolay gelen bu mesleğinde, her sektörde olduğu gibi kendine has zorlukları vardır. Üstelik bahsedeceğimiz bu zorluklar sadece çalışma esnasında değil taksici olabilme aşamasında da söz konusu olacaktır. Her canı isteyen, her taksi şöförü vasfını taşıyan veya her arabası olan kişi taksici olabilseydi memleket taksi / taksici kaynardı. Her neyse konu başlığımıza dönelim. Nasıl taksici olabiliriz? Sayfamızdan bilgi edinmek isteyen arkadaşlarımız genellikle bizler gibi emekçi grubunda olduğu için trilyonlar harcayarak taksi plakası alıp sonrasında durakta yer edinme mevzusuna girmeyeceğim. Maksadımız bir takside şöför olabilmek olduğu için sadece bu konuya değineceğim.

is-imkanlari.com

Öncelikle durakta aracı işleyen, T plakaya sahip bir taksi sahibi bulmamız gerekiyor. E tabi doğal olarak akla gelecek şey nereden bulacağız? Bulsak da kim bize arabasını emanet edecek? Nasıl güvenecek? İşte yukarıda bahsetmiş olduğumuz zorluklardan biri de budur. Bu sorunu aşabilmek için en kolay yöntem dayı yada tanıdık bir taksi sahibi bulmaktır. Dayı’dan kastımızı anladınız umarım.(Çok dürüst ve saf niyetli insanlar için kısaca açıklayalım. Dayı: Belirli mevkilere hakkıyla yahut başka torpille ulaşmış kimseler.) Memleketimizin genel işleyişinden bahsediyorum işte. Çoğumuzun böyle bir dayısı yoktur. O halde bize kalan seçenek tanıdık bulmak olacak.


Çevrenizde, eşinizde, dostunuzda yada onların yakın tanıdıkları arasında böyle bir kişi varsa işiniz daha kolay olacaktır. Aksi halde pek de umut yok desek yanlış olmaz. Eğer bu aşamayı geçebilirseniz geriye kalan kısım çok daha kolay olacaktır. Klasik prosedürler. İlgili odaya başvurular vb. Tabi başvuru içinde gerekli şartların taşınması gerekir. En basitinden araç sürüşüne izin veren bir ehliyet grubuna sahip olmak, işe uygun sağlıkta olmak gibi.

is-imkanlari.com

Taksiciliğin Zorlukları:

Yukarıda da belirtiğimiz gibi taksicilik, baştan sona zor bir meslektir. Taksici olması bir dert olduktan sonrası ayrı bir dert. Aslında bu sıkıntı taksiciliğe has değil. Genel olarak insanla uğraşmak zordur. Her çeşitten insan mevcut. İyisi de var kötüsü de var, hırlısı da hırsızı da, ayyaşı da katili de…  Hele o insana saygısı olmayanlar yok mu. Allah onlardan uzak tutsun. Tahmin edileceği üzere bu meslekte de bu tip insanlarla karşılaşmak çok olağan. Bu yüzden çok sabırlı olmalısınız.

<

div dir=”ltr”>

Bunun yanı sıra gasp ve cinayet olayları da yaşanmaktadır. Geçmiş olaylara baktığımızda son on yıl içerisinde Istanbul’da tam 130, İzmir’de ise 43 Taksici cinayeti yaşanmıştır. Bu tür olaylara karşı tedbirli olmak gerekmektedir. Ben adamı 100 metreden tanırım muhabbetine hiç girmeyin. Ülkemizde kafasını dolandırıcılığa çalıştıran, bu alanda mastır yapan binlerce insan mevcut. Savcıları, avukatları, hakimleri kendi meslekleriyle dolandıranlar var. Kazandığımız 3 kuruşu da böyle helalin haramın ne olduğunu bilmeyen vicdansızlara kaptırmamamız için gerekli önlemleri almamız gerekiyor.

 

is-imkanlari.com

Peki Taksi Şöförleri Ne Kadar Kazanır?

Bu soruya net bir cevap vermek gerçekten mümkün değil. Çünkü bunu belirleyen birçok faktör mevcut. Örneğin çalışılan şehir, şehirde muhit, muhitte durak en önemli faktörlerdendir. Bunun yanı sıra taksi durağına veya taksi sahibine ödeyeceğiniz ücret, aracınızın yakıt cinside önemlidir. Bu tür giderler düşüldükten sonra geriye kalan net kâr sizindir. Her ne kadar bir sürü madde saysak da genel görüşte ortalama bir seviyede taksiciliği güzel denebilecek seviyelerde getirisi vardır.

Helal ve bol kazançlar dileriz…