Solucan Gübresi Kazandırıyor

SOLUCAN GÜBRESİ KAZANDIRIYOR

is-imkanlari.com

Türkiye’nin bir tarım ülkesi konumunda olduğunu düşünürsek, tarıma yönelik iş yapmak ciddi gelir elde etmenizi sağlayacaktır. Tek yapmanız gereken bütçenize uygun bir fizibilite ve doğru üretim teknikleri ile işe başlamak. Bu noktada hem organik hem de doğal tarımın ana unsuru olan solucan gübresi işini düşünebilirsiniz. Çünkü tarım toprağının yararlı bakterilere, solucan gibi ayrıştırıcılara her zaman ihtiyacı olmaktadır. Solucan gübresi de bitki besin elementleri, enzimler, fulvik asitler gibi unsurlar bakımından oldukça faydalı olduğu için toprağın can simidi niteliğinde.

Son yıllarda organik tarıma olan ilginin artması, sağlıklı üretim tekniklerinin çiftçiler arasında tercih edilmeye başlanmasıyla, doğal gübreye olan ihtiyaç artmakta olduğundan, solucan gübresi girişimciler için kârlı bir iş kapısı olmaktadır.

is-imkanlari.com

Sizde solucan gübresi yetiştirme işi yapmaya karar verirseniz, yapacağınız ilk iş solucanlar için uygun lokasyonu ve ortamı hazırlamak olmalıdır. İllaki geniş bir alan ya da bahçeye ihtiyacınız yok. Evinizin bodrum katı bile solucanlar için uygun yerleşim yeri olabilir. Çok sıcak ya da soğuk olmayan, karanlık ve kuru bir solucanlar için idealdir. Bununla birlikte yaşayacakları yataklama yeterince nemli olmalı, çok ıslak olmamalıdır. Bu nedenle solucan çiftliğini açık alanda yapmayı planlıyorsanız, yağmurdan korunma önlemlerini almanız gerekmektedir.

Diğer yandan solucanların yaşayacakları kabı iyi seçmelisiniz. Plastik ya da ahşap kaplar ideal olanlarıdır. Ahşap kaplar zamanla çürüyebilir ama iyi nem tutarlar. Her ne çeşit kap kullanacaksanız kullanın, kabın çok derin olmamasına özen gösterin. Çünkü solucanlar derinlikten çok yüzey genişliğine önem verirler. Kap çeşidine karar verdikten sonra, kabın alt kısmında drenaj delikleri açmalısınız. Bu drenaj delikleri kabın içerisindeki suyu atmanın yanı sıra, kaba hava girişini de sağlarlar. Kabın yapısını hazırladıktan sonra yataklama malzemesi olarak doğranmış gazete kağıtları, kuru yaprakları, kuru çim kırıntıları vb tercih edebilirsiniz. Kullanacağınız maddenin yanına bir miktar da bahçe toprağı eklemeniz, atıkların ayrışma sürecini hızlandırır ve solucanlar toprağı taşlık olarak kullanabilirler.

is-imkanlari.com

Tüm yetiştirme olanakları hazırlandığında ise kullanacağınız solucana karar vermelisiniz. Bu doğrultuda seçeceğiniz solucan, yapacağınız işle doğru orantılı olmalıdır. Örneğin; olta balıkçılığı için solucan yetiştirecekseniz, daha iri ve gürbüz olan solucanları tercih etmelisiniz. Ya da solucan gübresi üretmek isterseniz, kırmızı solucan cinsinden olan Eisenia Foetida adlı solucan türünü yetiştirmelisiniz.

Solucanları kaba ekledikten sonra yetiştirmeye başlayabilirsiniz. Besleme konusuna da dikkat edin. Fazla yem vermeniz halinde kokuşma ve çürüme nedeniyle, kötü mikroorganizmalar ürer. Bu nedenle en ideal olan, solucanların beslenme hızını takip etmek ve ihtiyaç oldukça yem eklemek olmalıdır. Yemi vermeden önce bir kapta bekleterek çürümeye başlamasını sağlarsanız, solucanlara hazır yemek sunmuş olursunuz.

is-imkanlari.com

Son olarak solucan gübresi hasadını da doğru zamanda yapmalısınız. Kabın gübre ile dolması, hasat zamanının geldiğini anlamına gelmektedir. Kabı boşatıp, solucanları başka bir kaba aktardıktan sonra, gübreyi toplayabilirsiniz. Topladığınız gübreleri gölge bir yerde bekleterek nemini alın ve kurutun. Kurumuş gübre içerisinde tüketilememiş fazlalıklar varsa, onları ayırın. Artık geri kalan saf solucan gübresi satışa hazırdır. Bu konuda anlaştığınız firma ile hemen haberleşmelisiniz ki gübre nemini yitirmeden hemen kullanılabilsin. Bu küçük yetiştirme tekniklerini zamanla bütçenize göre büyütebilir, belki de büyük solucan çiftlikleri kurabilirsiniz.

Solucan Gübresi Galeri

 

Solucan Gübresi Üretimi Videosu