Restoran Açmak, Yemek Sektörü » Ek İş İmkanları, İş Fikirleri, Yeni İş Kurmak
restoran-acmak

Restoran Açmak, Yemek Sektörü

RESTORAN AÇMAK, YEMEK SEKTÖRÜ

is-imkanlari.com

Damak tadı ve yemek zevkleri farklı olsa da, herkes en azından bir kez aklından bir restoran açma fikri geçirmiştir. Hem lezzetli yemekler yapmak, hem de bunları müşterilerle paylaşmak, oldukça keyif verici olsa gerek. Ancak elbette ki her iş gibi, restoran açmak da hem kişisel hem sosyal sorumluluk sonucunda başarı kazanılabilen bir girişimcilik türüdür.

Restoran açmadan önce ilk yapmanız gereken şey, hedef kitlenizi şöyle bir karşınıza koyarak, iyice tanımak olmalıdır. Çok sayıda müşteriye sahip olupta, hepsinin tek tek ihtiyacını karşılamaktansa, belirli bir kitleye hitap etmek yapılacak en iyi başlangıç olacaktır. Yani et restoranı mı açacaksınız, yoksa vejetaryenlere yönelik sebze ağırlıklı mı bir satış yapacaksınız karar vermelisiniz. Ayrıca hedef kitlenin mesleklerini, ilgi alanlarını, tüketim ölçütlerini de bilmeniz, kitlenin satın alma gücünü takip edebilmeniz açısından yararlı olacaktır.

is-imkanlari.com

Restoran açarken dikkat edilecek diğer bir husus da lokasyon belirlemektir. İyi bir konuma sahip olmak demek, bir restoran için kalabalık ve ulaşımı kolay olan bir bölgede olmak demektir. Bunların yanında bir de otopark imkanı ya da metro, otobüs gibi duraklara yakın olmanız, çok sayıda müşterinin geleceği anlamına gelir. Şehrin tam merkezinde bulunmanız, yerli halkın yanında turistleri de cezbetmeniz ya da iş merkezlerinin yakınında olmak, ofis çalışanlarını restorana çekmeniz demektir. Uygun yeri bulduktan sonra, en makul ücret için mülk sahibiyle pazarlığa oturabilirsiniz.

Restoran açma da diğer önemli husus da rakiplerinizi iyi tanımaktır. Onları iyi incelemek, onlar arasında fark yaratmak için ihtiyacınız olan yegane şey. Eğer restoranınız benzersiz ve farklı olursa, ilk önce göze hitap edeceğinizden müşterilerin sizi seçmelerini sağlayacaktır. Bunun için önem vermeniz gereken menüdür. Hedef kitlenizin sevdiği yiyeceklerden oluşan menüler oldukça, bolca müşteri çekebilirsiniz. Menü kitapçıklarında da göze hitap etmeyi unutmayın. Küçük, zor görünen resimler, silinmiş yazılar, amatörce hazırlanmış menü tasarımlarından uzak durun. Menü fiyatlandırmasını da lokasyona ve hedef kitlenize uygun şekilde yapmanız, kar marjını artıracak ve yatırımı güçlendirecektir. Örneğin; şehir merkezinde bir restoran iseniz, elbette fiyatlandırmanız biraz daha yüksek olacaktır. Fakat lokasyon olarak bir üniversiteyi seçtiyseniz, öğrenci dostu olmaya çaba göstermelisiniz.

is-imkanlari.com

Bunların yanında restoran açmak, sadece lezzetli yemekler servis etmek değildir. Bir çok iş için, bir çok farklı kişi ile düzenli çalışmanız gerekeceğinden, aşçınızdan halkla ilişkiler uzmanınıza, muhasebeden garsonunuza kadar işlerinin ehli olan insanlarla çalışmaya özen göstermelisiniz. Son olarak verilen tavsiyeleri, cafe, fırın, esnaf lokantası gibi işletmeler için de kullanabilirsiniz. İyi bir planlama ve iyi bir ekiple, başarılmayacak hiç bir iş yoktur.

 

Etiketler: restoran açmak, restoran açmak için proje, restoran açma maliyeti, restoran açmak için nelere dikkat edilmeli, restoran fiyatlandırma, restoran lokasyonu, restoran menüsü, restoran nasıl açılır, restoran işinde başarı

 

Konu hakkında kafanıza takılan yahut sormak istediğiniz birşey olması halinde alttaki yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz. Sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir